Aktuellt på laboratoriefronten 2.10.2024
Livsmedelsverket, FINAS och Valvira ordnar utbildningen Ajankohtaista laboratoriorintamalla (Aktuellt på laboratoriefronten) 2.10.2024. Evenemanget genomförs på distans (Teams). Med avvikelse från tidigare åren ordnas ny en endagsutbildning på grund av sparåtgärder i statsförvaltning. Utbildningen är avsedd för laboratorier som Livsmedelsverket godkänt, tillsynsmyndigheter inom miljöhälsovården och andra som är intresserade av ämnet. Utbildningen är avgiftsfri.
Anmälan och program på Livsmedelsverkets webbplats
Webbinarium om beredskap för laboratorier 1.10.2024
Försörjningsberedskapsorganisationens Hälsovårdspool ordnar webbinarium om beredskap 1.10.2024 kl. 12-16. Webinar är avsedd för laboratorier. En Teams-länk har skickats till utsedda och godkända laboratorier och myndigheter.
Mer information om utbildning på Livsmedelsverkets webbplats och från Henry Suhonen, beredskapschef, hälsovårdpoolens sekreterare, +358405498030, fornamn.efternamn@hyvinvointiala.fi