Talviaikaisen kasvipeitteen selvityspyynnöt ajalta 31.10.2025–31.3.2026

Julkaisupäivä: 10. maaliskuuta 2026

↵ Peltotukien hakuopas 2025

Uutta 2026

  • Ekojärjestelmätuen talviaikaisen kasvipeitteen säilyttämisaika on muuttunut tälle vuodelle. Ala on säilytettävä kasvipeitteisenä 31.3.2026 asti aiemman 15.4. sijaan.

1. Miksi talviaikaisesta kasvipeitteestä lähetetään selvityspyyntöjä?

Satelliittiseurannan avulla tarkastellaan, onko syysilmoituksessa kasvipeitteiseksi ilmoittamasi ala säilytetty kasvipeitteisenä. Jos lohkolla ei havaita ilmoituksesi mukaista kasvipeitteisyyttä, saat siitä selvityspyynnön. Selvityspyyntö on Vipu-mobiilin Tehtävät-osioon tuleva lohkokohtainen tehtävä.

Selvityspyynnön tarkoituksena on varmistaa, että syysilmoituksessa kasvipeitteisiksi ilmoittamasi alat ovat säilyneet kasvipeitteisinä. Saat tekstiviestin aina, kun sinulle lähetetään uusi satelliittiseurannan selvityspyyntö Vipu-mobiiliin. Tekstiviesti lähetetään ensisijaisen viljelijän matkapuhelinnumeroon. 

Talviaikaisen kasvipeitteen selvityspyyntö voi koskea joko ehdollisuutta tai ekojärjestelmätukea.

  • Ehdollisuuden selvityspyyntöjä lähetetään, jos tilallasi ei täyty vähimmäismaanpeitteen vaatimus 33 % pellon ja pysyvien kasvien alasta. Saat selvityspyynnön jokaisesta kasvipeitteiseksi ilmoittamastasi lohkosta, jolla satelliitti ei ole havainnut kasvipeitettä.
  • Ekojärjestelmätuen selvityspyyntöjä lähetetään, jos satelliitti ei ole havainnut kasvipeitettä toimenpiteeseen ilmoittamaltasi lohkolta.

Lue selvityspyynnöistä tarkemmin peltotukien hakuoppaan luvusta Mikä on selvityspyyntö ja miten vastaan siihen?

2. Milloin selvityspyyntöjä lähetetään?

Ruokavirasto aloittaa ehdollisuuden sekä ekojärjestelmätuen talviaikaiseen kasvipeitteeseen liittyvien selvityspyyntöjen lähettämisen maaliskuun loppupuolella. Huomioi, että voit saada samasta lohkosta sekä ehdollisuuden että ekojärjestelmätuen selvityspyynnön.

Sinulle ei lähetetä kasvipeitteisyyteen liittyviä selvityspyyntöjä 15.4. jälkeen.

Poikkeus: Jos korjaat syysilmoituksesi tietoja, voit saada selvityspyynnön myös myöhemmin, kuitenkin viimeistään 1.5.

3. Miten toimin, jos saan selvityspyynnön?

Alla on kuvattu toimintaohjeet eri tilanteisiin. Kun saat selvityspyynnön Vipu-mobiiliin, selvityspyynnössä annetaan yksityiskohtaiset ohjeet, miten ja milloin sinun pitää toimia.

A) Selvityspyyntö on aiheeton. Ilmoittamallani lohkolla on kasvipeite.

Vastaa selvityspyyntöön ottamalla kuva kasvipeitteisestä lohkosta kasvipeitteen säilytysajan päätyttyä. Lähetä kuvavastaus Vipu-mobiililla viimeistään 7.5.2026.

  • Huomioi, että lumipeitteisestä lohkosta otettu kuva ei kelpaa todisteeksi kasvipeitteestä. Ota kuva lohkolta, kun lumet ovat pääosin sulaneet ja ilmoituksesi mukainen kasvipeite voidaan tunnistaa kuvasta. Tarkempia ohjeita kuvan ottamiseen on sivulla ruokavirasto.fi/vipu-mobiili.
  • Jos olet ilmoittanut alan kylvetyksi syyskylvöisellä kasvilla, voit vastata ehdollisuuden selvityspyyntöön myös syksyllä 30.10. jälkeen Vipu-mobiililla otetulla valokuvalla. Et voi vastata syksyllä otetulla kuvalla ekojärjestelmätuen selvityspyyntöön.

Kuvan ottaminen, jos saan yhdestä lohkosta useamman selvityspyynnön

Jos saat lohkosta ehdollisuuden selvityspyynnön ja olet hakenut samasta lohkosta ekojärjestelmätukea, lohkosta lähetetään myös ekojärjestelmätuen selvityspyyntö. Selvityspyynnöt lähetetään yhtä aikaa.

Voit vastata selvityspyyntöihin joko erikseen tai samalla kuvalla. Jos haluat vastata samalla kuvalla ja tehdä vain yhden lohkokäynnin, ota kuva aikaisintaan 1.4.

Kasvipeitteisyyden säilytysajat ja kuvanottoajat 2026

Ehdollisuuden talviaikainen vähimmäismaanpeite
Kasvipeitteisyysvaatimus Säilytysaika Kuvanottoaika
33 prosenttia pellon ja pysyvien kasvien alasta. 31.10.–31.12.2026 1.1.–7.5.2026
33 prosenttia pellon ja pysyvien kasvien alasta, syyskylvöiset kasvit 31.10.–31.12.2026 31.10.2025–7.5.2026
Ekojärjestelmätuen talviaikainen kasvipeite -toimenpide
Kasvipeitteisyysvaatimus Säilytysaika Kuvanottoaika
Toimenpiteeseen ilmoitettu pellon ja pysyvien kasvien ala. 31.10.2025–31.3.2026 1.4.–7.5.2026

B) Selvityspyyntö on aiheellinen. Ilmoittamani tiedot eivät vastaa tilannetta lohkolla.

Korjaa syysilmoitustasi mahdollisimman pian, mutta viimeistään 28.4.2026.

  • Korjaa lohkon kasvipeitteisyystieto oikeaksi siten, että syysilmoituksesi tiedot vastaavat lohkolla olevaa tilannetta. Älä vastaa selvityspyyntöön. Kun olet korjannut ilmoitustasi, selvityspyyntö peruuntuu seuraavan yön aikana.
  • Ole erityisen huolellinen, jos korjaat syysilmoitusta viimeisinä muutospäivinä. Jos lohkon tilanne ei muutosten jälkeen ole ilmoituksen mukainen, sinulle voidaan lähettää selvityspyyntö.
  • Et voi enää korjata syysilmoitustasi 28.4. jälkeen, mutta voit vastata saamaasi selvityspyyntöön kuvalla 7.5. asti.

Korjausten tekeminen

  • 5.2.–29.3.2026: Tee muutoksista kirjallinen vapaamuotoinen ilmoitus kunnan maaseutuviranomaiselle.
  • 30.3.–28.4.2026: Muuta tietoja itse Vipu-palvelussa.

Lamppu-kuvake/lampikon

Vinkki: Jos olet muokannut vain osan lohkosta, jaa lohko muokkaamasi alueen mukaisesti ja peru toimenpide muokatulta alalta.

Esimerkki 1: Syysilmoituksen korjaaminen

Lohkoa on muokattu keväällä ennen säilyttämisajan päättymistä.

Olet hakenut lohkosta ekojärjestelmätukea talviaikaisesta kasvipeitteestä ja säilyttänyt lohkon kasvipeitteisenä ehdollisuuden vaatimusten mukaisesti 31.12.2025 asti, mutta et 31.3. asti. Syysilmoituksessa ilmoittamasi tiedot eivät vastaa tilannetta lohkolla. Selvityspyyntö on aiheellinen.

→ Mene Vipu-palveluun ja tallenna lohkolle valinta ”En hae talviaikaisen kasvipeitteisyyden tukea”. 

Samat säilytysajat koskevat myös pysyvän nurmen aloja.