EFSA: Sukraloosi on turvallista nykyisessä käytössä

24. helmikuuta 2026

Euroopan elintarviketurvallisuusviranomaisen EFSAn asiantuntijat ovat arvioineet, että makeutusaine sukraloosi (E 955) on edelleen turvallinen kuluttajille niissä käyttötarkoituksissa, joihin se on hyväksytty elintarvikelisäaineena. Sen sijaan EFSA ei voinut varmistaa sukraloosin turvallisuutta uusissa ehdotetuissa käyttökohteissa.

Sukraloosi on makeutusaine, joka on noin 600 kertaa sokeria makeampaa ja jota sallitaan käyttää useissa vähäsokerisissa ja sokerittomissa elintarvikkeissa ja juomissa.

Asiantuntijat vahvistivat arviossaan sukraloosin hyväksyttävän päivittäisen saannin (ADI) arvoksi 15 mg painokiloa kohden päivässä. Kuluttajien arvioitu altistus jää tällä hetkellä selvästi tämän tason alapuolelle. EFSA ei kuitenkaan voinut varmistaa sukraloosin laajennettujen käyttötarkoitusten turvallisuutta.

Arviointi oli osa EU-lainsäädännön edellyttämää elintarvikelisäaineiden uudelleenarviointia, joka koskee ennen 20.1.2009 hyväksyttyjä lisäaineita. Arvio liittyi myös uuteen hakemukseen, jossa sukraloosin käyttöä esitettiin laajennettavaksi muihin hienoihin leivonnaisiin nykyisten vohvelipaperien sekä jäätelön vohvelikuorten ja -keksien lisäksi.

Korkea lämpötila voi muodostaa epätoivottuja yhdisteitä

Äskettäinen tutkimus osoitti, että sukraloosia kuumennettaessa pitkään ja korkeissa lämpötiloissa aineesta voi irrota klooria ja muodostua kloorattuja yhdisteitä, joiden terveysvaikutuksista ei ole riittävästi tietoa. Tämä arvioitiin riskiksi erityisesti teollisissa prosesseissa, joissa käytetään pitkiä kuumennusaikoja.

EFSA huomauttaa myös, että kotitalouksissa kypsennyslämpötilat ja -ajat vaihtelevat, joten kloorattujen yhdisteiden muodostumista esimerkiksi paistettaessa tai leivottaessa sukraloosia sisältäviä tuotteita ei voida sulkea pois. EFSA suosittelee, että Euroopan komissio arvioi lisätoimia kotikokkaukseen liittyvän riskin vähentämiseksi.

Lue lisää:

EFSAn uutinen aiheesta 
Selkokielinen tiivelmä raportista 
EFSAn arviointiraportti