Valtion aluehallinto uudistuu vuodenvaihteessa 2025‒26. Eläinten terveyttä ja hyvinvointia sekä elintarvikkeita koskevat aluehallintovirastojen tehtävät siirtyvät 1.1.2026 alkaen Ruokavirastoon. Muutokseen liittyen sivustolla voi olla puutteita tammikuun ensipäivinä. Lisäksi maaseudun kehittämisen ja maa- ja elintarviketalouden tehtävät siirtyvät ELY-keskuksista elinvoimakeskuksiin, mikä aiheuttaa katkon maaseudun kehittämistukien asiointiin 1.‒7.1.2026.

Myös suolaamattomissa pistaasipähkinöissä salmonellaa

1. marraskuuta 2023

Lidl on ilmoittanut suolaamattomien pistaasipähkinöiden takaisinvedosta. Takaisinveto koskee sinisissä 70 gramman pusseissa myytäviä Alesto-tuotemerkin paahdettu ja kuorittu -pistaasipähkinöitä, joiden parasta ennen -päivä on 20.5.2024.

Kyseisillä erätiedoilla olevia suolaamattomia pistaasipähkinöitä on myyty 25.8.-5.10.2023 koko Suomessa.

Lidl veti 24.10.2023 myynnistä erän saman tuotteen suolattua versiota. Takaisinveto laajenee nyt koskemaan myös suolaamatonta versiota.

Lidl pyytää tiedotteessaan kyseisillä erätiedoilla tuotteita ostaneita asiakkaitaan palauttamaan tuotteet Lidl-myymälään, jossa tuotteen hinta hyvitetään.

Lisätietoja kuluttajille: Lidlin asiakaspalvelu, lomake verkkosivulla asiakaspalvelu.lidl.fi,  09 424 52 111

Lisätietoja medialle: Lidlin viestintä, media@lidl.fi, 09 2345 6400

Asiaa hoitaa Ruokavirastossa erityisasiantuntija Paula Hietanen, p. 050 596 9637, etunimi.sukunimi@ruokavirasto.fi.

Kuva tuotteesta:
(Kuva: Lidl)

Lidl_Alesto suolaamattomat pistaasipähkinät 70g..png