Syömäpuikkojen takaisinveto laajenee

19. helmikuuta 2026

Saksassa tehdyssä viranomaisnäytteenotossa on muovisista syömäpuikoista todettu siirtyvän liikaa melamiinia ja formaldehydiä. Tuotteen katsotaan aiheuttavan sellaisen terveysriskin, että sen käyttö on tarpeen lopettaa. 

Ruokaviraston saaman tiedon mukaan kyseisiä syömäpuikkoja on ollut Suomessa myynnissä vuoden 2025 aikana ainakin seuraavissa aasialaisiin ruokiin erikoistuneissa myyntipaikoissa (boldattuna uudet myyntipaikat): 

  • Jiahe Oy, Helsinki
  • Long Harvest Oy, Helsinki
  • RF Asian Market, Helsinki
  • Vii - Voan Oy, Helsinki
  • SDIC Oy, Helsinki
  • Bobay Oy (Okiniiri Market), Oulu
  • Shinnihome Oy (Bunny Bunny), Porvoo
  • Upbeat International Trading Oy, Tampere
  • Loya Oy, Turku
  • Turun Oriental Food Store Oy, Turku
  • Nippon Aino's Store, Turtola

Nyt saadun tiedon mukaan muidenkaan samaan sarjaan kuuluvien syömäpuikkojen turvallisuudesta ei ole täyttä varmuutta, joten takaisinveto laajenee sarjan kaikkiin tuotteisiin (tuotenumero ja versionimi):

  • 6094071: Chopsticks Helper Panda 
  • 6094072: Chopsticks Helper Bear 
  • 6094073: Chopsticks Helper Cat 
  • 6094074: Chopsticks Helper Pig 
  • 6094075: Chopsticks Helper Rabbit 
  • 6094076: Chopsticks Helper Lion 
  • 6094077: Chopsticks Helper Tiger 
  • 6094078: Chopsticks Helper Mouse
     

Asiaa hoitaa Ruokavirastossa erityisasiantuntija Mika Varjonen, p. 050 38 68 416, etunimi.sukunimi@ruokavirasto.fi. 

Kuva sarjan yhdestä tuotteesta:
(Kuva: RASFF)

Muoviset syömäpuikot.