• Ruokaviraston asiointipalveluissa on käyttökatko perjantaista 23.5.2025 kello 16.15 alkaen. Asiointipalvelut ovat normaalisti käytettävissä viimeistään maanantaina 26.5.2025 kello 8. Palvelut voivat olla käytettävissä jo aiemmin. Lue lisää
  • Ruokaviraston asiointipalveluissa on muutaman minuutin mittainen käyttökatko maanantaina 26.5. kello 15 ja 16 välillä. Lue lisää

Uusi tuote tapaukseen ”vuohenjuusto saattaa sisältää metallia”

14. syyskuuta 2022

Ruokavirasto kertoi 12.9.2022 Lidl Suomi Ky:n takaisinvedosta tällä tiedotteella. Kyseisen juuston ranskalainen valmistaja Société Fromagère de Riblaire on nyt ilmoittanut myös muista tuotemerkeistä, johon sama epäily kohdistuu.

Suomalainen jakelija Lactalis Finland Oy on ilmoittanut, että se vetää myynnistä tuotteen Président Sainte Maure 200 g seuraavat päiväykset pois myynnistä: 06.10.22, 17.10.22, 20.10.22 ja 23.10.22. Tuotetta on ollut myynnissä elokuun lopulta alkaen K- ja S-ryhmän sekä Rajamarketin myymälöissä.

Jakelija pyytää kuluttajia palauttamaan tuotteen ensisijaisesti siihen myymälään, mistä se on ostettu. Tuotetta ei tule nauttia.

Tarkemmat tiedot ja ohjeita kuluttajille löytyy Lactalis Finland Oy:n verkkosivuilta.

Asiaa hoitaa Ruokavirastossa ylitarkastaja Mika Varjonen, p. 050 38 68 416, etunimi.sukunimi@ruokavirasto.fi.

Kuva tuotteesta
(Kuva: Lactalis Finland Oy)

Vuohenjuustopakkaus Président Sainte Maure 200 g.