Lätt smittsamt fågelvirus konstaterat hos en tamduva i Salo

9. januari 2026

Hos en tamduva som hittades i Salo i december har man konstaterat fåglarnas paramyxovirus typ 1 (PMV-1). Det konstaterade viruset är av en virulent typ, dvs. en typ som orsakar allvarlig sjukdom. Senast konstaterades dödlighet hos tamduvor orsakad av viruset i september 2025 i Karleby.

Samma virus orsakar Newcastlesjuka hos fjäderfä. Utbrott av PMV-1 förekommer typiskt hos tamduvor under den kalla årstiden. Symtom kan vara oförmåga att flyga, apati och neurologiska symtom (t.ex. gång med snedställd huvudställning) samt dödsfall bland fåglar. PMV-1 kan orsaka ögoninflammation (konjunktivit) hos människor. Smitta till människa är sällsynt och förknippas med nära kontakt med sjuka fåglar.

Hållare av fjäderfä och andra fåglar bör säkerställa gott smittskydd för att förhindra att smittan sprids till fåglarnas djurhållningsplats. Det är viktigt att fåglarna inte kommer i kontakt med vilda fåglar, att foder och dricksvatten är skyddade från vilda fåglar, och att skyddskläder och skor används samt händer tvättas vid besök i djurhållningsplatsen för fåglar. Om sjukdomssymtom observeras hos fåglar ska kommunalveterinären kontaktas.

Rör inte döda fåglar med bara händer. Om du observerar massdöd eller sjukdom bland vilda fåglar, kontakta omedelbart närmaste tjänsteveterinär.

Mer information:
Newcastlesjuka

Kontakt:

Övervakning av djursjukdomar
specialexpert Tiia Tuupanen

Virussjukdomar och diagnostik hos fåglar
specialforskare Marja Isomursu
ledande forskare Niina Tammiranta

e-post: förnamn.efternamn@ruokavirasto.fi