En veterinärmedicine studerande som har kommit långt i sina studier kan ha möjlighet att få temporär rätt att utöva veterinäryrket som vikarie för en legitimerad veterinär (s.k. kandidaträtt). Denna rätt och erhållandet av den regleras av detaljerade bestämmelser i yrkesutövningslagen (29/2000) och den kompletterande förordningen (JSM 19/15). Förutsättningarna för att få rätten är olika för studerande vid Helsingfors universitet och för studerande vid andra universitet.
Att vara vikarie för en veterinär
En studerande med temporär rätt att utöva yrket kan vara vikarie för en veterinär. Studenter kan inte vara självständiga yrkesutövare. För en person som ännu är i studiestadiet är handledning och tillsyn av arbetsgivaren särskilt nödvändig.
En studerande som har temporär rätt att utöva yrket kan också temporärt sköta en statlig, kommunal, sammanslutnings eller någon annan veterinärtjänst eller befattning. Möjligheten för den som studerar någon annanstans än i Finland att till exempel vara vikarie för en kommunalveterinär kan begränsas av att han eller hon inte har det kunnande som behövs. Kommunalveterinärtjänsten omfattar i allmänhet förutom veterinärtjänster även myndighetsuppgifter där man ska känna till den finländska veterinärvårdslagstiftningen samt förvaltningsförfarandet.
En studerande som har fått rätt att utöva veterinäryrket som vikarierande veterinär har inte rätt att använda veterinärbeteckningen. En studerande kan vid utövning av veterinäryrket använda titeln på sin examen kompletterad med titeln på den tjänst som skall skötas (till exempel VMK Kalevi Kauris, tf. kommunalveterinär; eller veterinärvikarie Kalevi Kauris). Veterinärmedicine kandidatexamen kan endast avläggas i Finland. Den som studerar utomlands kan inte använda VMK-beteckningen. Klienten ska inte vilseledas om den vårdgivande personens yrkesmässiga status.
De studerande som temporärt utövar veterinäryrket omfattas av tillsyn enligt lagen om utövning av veterinäryrket och införs i veterinärregistret. Det är arbetsgivarens uppgift att se till att den studerande har gällande temporär rätt att utöva yrket samt att handleda och övervaka den studerande som är vikarierande veterinär i dennes arbete.
Beviljande av rätt – studerande i Finland
Den som studerar till veterinärmedicine licentiat i Finland får rätt att utöva veterinäryrket som vikarie direkt med stöd av lag efter att ha avlagt de studieprestationer som föreskrivs i lagstiftningen. Den temporära rätten att utöva yrket förutsätter att personen i Finland har avlagt veterinärmedicine kandidatexamen och nödvändiga studieprestationer från en veterinärmedicine licentiatexamen. Förutsättningen är att personen med godkänt resultat har avlagt:
- Alla obligatoriska ämnesstudier som är avsedda att avläggas under de fem läsår som ingår i utbildningsprogrammet i veterinärmedicin.
- Klinisk praktik (kliniskt arbete och veterinärvårdsundervisning i samband med detta).
- Praktisk träning i slakterikontroll.
- Fem arbetsdagars oavbruten introduktion i kommunalveterinärens arbetsförhållanden hos en regelbundet praktiserande kommunalveterinär ("kommunalveterinärpraktik"). Praktikens handledare ska vara legitimerad veterinär och av de fem övningsdagarna ska minst tre vara vardagar.
Rätten beviljas för tre år. Det finns inga krav på studentens medborgarskap eller språkkunskaper. En studerande behöver inte ansöka hos Livsmedelsverket om tillstånd för tillfällig rätt att utöva yrket. För införande i veterinärregistret har det föreskrivits en skyldighet för veterinärmedicinska fakulteten att underrätta Livsmedelsverket om vilka studerande som har fått rätt. Den studerande uppbärs automatiskt en avgift för att uppnå rättigheten, som för närvarande är 62 euro.
Ansökan om rätt – den som studerar utomlands
Livsmedelsverket kan under vissa förutsättningar bevilja en person som studerar till veterinär i en annan stat som hör till Europeiska unionen eller Europeiska ekonomiska samarbetsområdet rätt att temporärt utöva veterinäryrket. För att få en sådan rätt krävs alltid en ansökan till Livsmedelsverket och ett positivt beslut av Livsmedelsverket. Den som studerar utanför EU/EES/Schweiz kan inte beviljas temporär rätt att utöva yrket.
Förutsättningen för att få rättigheten är att:
- Den sökande studerar veterinärmedicin i ett annat EU- eller EES-land eller i Schweiz.
- Den sökande är medborgare i en EU- eller EES-stat eller i Schweiz, eller make till en sådan, eller har flyktingstatus i dessa länder.
- Den sökandes studier motsvarar de studier som den som studerar i Finland har avlagt när han eller hon får motsvarande rätt.
- Den sökande har i Finland genomfört en fem arbetsdagar lång oavbruten introduktion i kommunalveterinärens arbetsförhållanden hos en regelbundet praktiserande kommunalveterinär ("kommunalveterinärpraktik"). Praktikens handledare ska vara legitimerad veterinär och av de fem övningsdagarna ska minst tre vara vardagar.
- Det finns ett särskilt grundat skäl för att bevilja rättigheten.
Ansökan
En ansökan om temporär rätt att utöva yrke är fritt formulerad. Av ansökan skall framgå vad ansökan gäller, sökandens namn och kontaktuppgifter samt särskilt grundat skäl att bevilja temporär rätt att utöva yrket. Ett särskilt grundat skäl är den motivering som gäller sökandens eller den sökandes arbetsgivares förhållanden för att den sökande ska beviljas temporär rätt att utöva yrket. Den vanligaste angivna särskilda skäl är arbetsgivarens utredning om att den trots sina försök inte har hittat någon annan vikarie för sin veterinär.
Följande handlingar ska bifogas ansökan:
- Dokument som styrker sökandens medborgarskap (till exempel pass).
- Studieregisterutdrag.
- Intyg om att kommunalveterinärpraktiken är genomförd.
- Handlingar som stöder förekomsten av ett särskilt grundat skäl vid behov.
Bilagor kan lämnas in till Livsmedelsverket i form av kopior. Till ansökan ska dessutom bifogas översättningar till finska eller svenska av en auktoriserad translator från andra bilagor än sådana som är skrivna på ett nordiskt språk. Även engelska dokument och översättningar är tillräckliga. Ansökan skickas per brev till adressen: Ruokavirasto, PL 100, 00027 Ruokavirasto, Finland.
Den sökandes studiemotsvarighet bedöms av Livsmedelsverket från fall till fall. Vid behov begärs en bedömning av motsvarigheten av Helsingfors universitet. Vid bedömningen uppmärksammas två aspekter; studiernas omfattning och mängden klinisk praktik. Studierna vid Uppsala universitet är tillräckliga när den studerande har avlagt alla femåriga studier enligt universitetets studieplan. Av dem som studerar vid universiteten i Tartu och Jelgava krävs utöver fem års studier ytterligare kurser i klinisk praktik.
Ett villkor för den temporära rätten att utöva yrket är inte språkkunskaper, det vill säga man får också rätten utan att visa kunskaper i finska eller svenska. Arbetsgivaren ser till att veterinären har tillräckliga språkkunskaper för sitt arbete. Speciellt kommunala arbetsgivare kräver kunskaper i antingen finska eller svenska, eller båda. Livsmedelsverket tar ut en avgift för ett positivt beslut om temporär rätt att utöva yrke, som för närvarande är 258 euro. För ett negativt beslut är avgiften 129 euro.
Förlängning av giltighetstiden för rätten att utöva yrket
Den temporära rätten att utöva yrket gäller i högst tre år. Livsmedelsverket kan av särskilda skäl förlänga den föreskrivna tidsfristen på tre år för den temporära rätten att utöva yrket. Ett särskilt skäl ska vara oberoende av personen i fråga, till exempel att studierna fördröjts på grund av sjukdom. Ett särskilt skäl kan inte anses vara att studierna fördröjts på grund av att personen arbetat mycket.
Förlängning av den temporära rätten att utöva yrket söks genom en fritt formulerad ansökan till Livsmedelsverket. Ansökan ska anhängiggöras innan den föregående temporära rätten har gått ut. Den sökande ska i sin ansökan ange motiveringar till att det finns ett särskilt skäl. Den sökande kan bifoga handlingar som stöder ansökan, bl.a. ett läkarintyg.
Livsmedelsverket tar ut en avgift för beslut om förlängning av den temporära rätten att utöva yrke, som för närvarande är 112 euro.