Siementarkastuksen yhteystiedot

Siemenen viljelystarkastus

viljelystarkastus@ruokavirasto.fi

Leena Pietilä, leena.pietila@ruokavirasto.fi, puh. 040 833 2481
Andreas Heikkilä, andreas.heikkila@ruokavirasto.fi, puh 050 570 2890
Tuula Niemi, tuula.niemi@ruokavirasto.fi, puh. 040 489 3305

Siemenen näytteenotto

Antti Pasto, antti.pasto@ruokavirasto.fi, puh. 040 833 2483
Leena Pietilä, leena.pietila@ruokavirasto.fi, puh. 040 833 2481

Siemenen vakuustodistukset ja seosilmoitukset

vakuus@ruokavirasto.fi

Olli Väntänen, olli.vantanen@ruokavirasto.fi, puh. 040 573 1489
Tuula Leino, tuula.leino@ruokavirasto.fi, puh. 040 489 3304

Siemenen tutkimustodistukset, sertifiointipäätökset, poikkeusluvat ja tilastot

Tarja Korpela, tarja.korpela@ruokavirasto.fi, puh. 040 489 3303
Ritva Vallivaara-Pasto, ritva.vallivaara-pasto@ruokavirasto.fi, puh. 040 833 2482

Siemenpakkaamohyväksyntä

pakkauslupa@ruokavirasto.fi

Juha Rantamäki, juha.rantamaki@ruokavirasto.fi, puh. 040 551 8412
Ritva Vallivaara-Pasto, ritva.vallivaara-pasto@ruokavirasto.fi, puh. 040 833 2482

Siemenperunatarkastukset

Ismo Koskinen, ismo.koskinen@ruokavirasto.fi, puh. 040 580 6634
Matti Jokela, matti.jokela@ruokavirasto.fi, puh. 040 587 6635
Hanna Kortema,a hanna.kortemaa@ruokavirasto.fi, puh. 040 833 2486

Siemenen kenttäkokeet ja lajikkeiden DUS-testaus

Kaarina Paavilainen, kaarina.paavilainen@ruokavirasto.fi, puh. 040 833 2480
Sami Markkanen, sami.markkanen@ruokavirasto.fi, puh. 040 829 4543

Kasvilajikeluettelot ja kasvinjalostajanoikeus

pvr@ruokavirasto.fi

Tarja Hietaranta, tarja.hietaranta@ruokavirasto.fi, puh. 050 344 3748

Siemenen maahantuonti

kylvosiementuonti@ruokavirasto.fi

Antti Pasto, antti.pasto@ruokavirasto.fi, puh. 040 833 2483
Sami Markkanen, sami.markkanen@ruokavirasto.fi, puh. 040 829 4543
Tarja Hietaranta, tarja.hietaranta@ruokavirasto.fi, puh. 050 344 3748

Siemenkaupan markkinavalvonta

Terhi Puisto, terhi.puisto@ruokavirasto.fi, puh. 050 562 6054
Juha Rantamäki, juha.rantamaki@ruokavirasto.fi, puh. 040 551 8412
Hanna Kortemaa, hanna.kortemaa@ruokavirasto.fi, puh. 040 833 2486

Hukkakauravalvonta

hukkakaura@ruokavirasto.fi

Juha Rantamäki, juha.rantamaki@ruokavirasto.fi, puh. 040 551 8412
Olli Väntänen, olli.vantanen@ruokavirasto.fi, puh. 040 573 1489
Leena Pietilä, leena.pietila@ruokavirasto.fi, puh. 040 833 2481