Valtion aluehallinto uudistuu vuodenvaihteessa 2025‒26. Eläinten terveyttä ja hyvinvointia sekä elintarvikkeita koskevat aluehallintovirastojen tehtävät siirtyvät 1.1.2026 alkaen Ruokavirastoon. Muutokseen liittyen sivustolla voi olla puutteita tammikuun ensipäivinä. Lisäksi maaseudun kehittämisen ja maa- ja elintarviketalouden tehtävät siirtyvät ELY-keskuksista elinvoimakeskuksiin, mikä aiheuttaa katkon maaseudun kehittämistukien asiointiin 1.‒7.1.2026.

THL: Norovirus aiheuttaa suurimman osa elintarvikevälitteisistä epidemioista – osterit tyypillisiä tartunnanlähteitä

26. syyskuuta 2022

Norovirus on yleisin tunnistettu elintarvikevälitteisen epidemian aiheuttaja Suomessa. Äyriäiset ja simpukat ovat yleisiä epidemian välittäjäelintarvikkeita. Vuosina 2017–2021 osterit aiheuttivat 11 norovirusepidemiaa, joissa sairastui yli 110 henkilöä. 

Kuumentamatta syötävät osterit ovat yleisiä epidemian välittäjäelintarvikkeita, sillä ne siivilöivät itseensä noroviruksia eläessään ihmisen ulosteella saastuneessa vedessä. Norovirus tuhoutuu kuumennettaessa +90 celsiusasteessa kahden minuutin ajan. 

Lue lisää Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen uutisesta