I veckans översikt berättar vi om det aktuella läget och de åtgärder som vidtas för att bekämpa afrikansk svinpest.
Sökandet
Sökandet efter döda vildsvin fortsätter. Sökandet pågår både i kärnområdet inom den smittade zonen och i övriga delar av den smittade zonen på följande orter: Virolahti, Miehikkälä, Villmanstrand (Vainikkala, Ylämaa), Fredrikshamn, Lovisa (även Liljendal), Lappträsk, Pyttis, Kouvola (Elimäki, Sippola) och Kotka (Kymi-Karhula).
Livsmedelsverket håller på att ta i bruk drönare i sökandet. Med hjälp av drönare fokuserar man på att hitta levande vildsvin i vissa områden. Även användningen av hundar för att söka efter döda vildsvin utreds.
Fynd
Fram till den 3 november 2026 har sammanlagt 83 ASF-positiva vildsvin konstaterats vid undersökningar.
Jakt på vildsvin
Avlägsnandet av vildsvin fortsätter enligt plan både genom avskjutning och fångst med fällor i kärnområdet och inom den smittade zonen. Från början av november utökas avlägsnandet av vildsvin inom den smittade zonen, och de riktade insatserna i de västra delarna av zonen intensifieras.
Målet är att på ett kontrollerat sätt minska vildsvinsstammen i kärnområdet, få mer information om sjukdomens utbredning och hantera vildsvinens förflyttningar. Livsmedelsverket och viltexperter planerar avlägsnandet regionalt, och på respektive område ansvarar jägare med jakträtt för genomförandet.
Restriktioner inom den smittade zonen
Den 29 oktober 2026 utvidgade Livsmedelsverket kärnområdet inom den smittade zonen västerut med cirka 11 kilometer i områdena Virolahti och Miehikkälä. Gränserna för den smittade zonen ändrades inte.
Jaktrestriktionerna förblev oförändrade, men vissa restriktioner preciserades.
Se Livsmedelsverkets beslut av den 29 oktober 2026.
Bland annat finns restriktionerna för vistelse i skogen sammanställda på webbplatsen ruokavirasto.fi under vanliga frågor: Vad får jag göra inom den smittade zonen för afrikansk svinpest?
För personer som rör sig i naturen har anvisningar publicerats på ruokavirasto.fi.
Rör dig i naturen med hänsyn till risken för afrikansk svinpest.
Stängsling
Det finns planer på att bygga ett lätt elstängsel runt kärnområdet inom den smittade zonen. Syftet med stängslet är att styra vildsvinens rörelser och stödja bekämpningen av afrikansk svinpest. Det planerade stängslet är en lätt konstruktion.
Projektplanen för stängslingen håller på att färdigställas. Livsmedelsverket informerar om saken när planen är klar.
Invånarmöte
Villmanstrands stad ordnar ett invånarmöte om afrikansk svinpest. Mötet hålls tisdagen den 3 november 2026 kl. 17 i Ylämaa skola. Det går också att följa mötet via en direktsänd webbsändning.
Se programmet, sändningen och inspelningen (endast på finska).