Statens regionförvaltning förnyas vid årsskiftet 2025‒26. Regionförvaltningsverkens djur- och livsmedelsuppgifter överförs till Livsmedelsverket. I samband med ändringen kan webbplatsen ha brister de första dagarna i januari. Dessutom uppgifterna inom landsbygdsutveckling samt jordbruks- och livsmedelsekonomi överförs från NTM-centralerna till livskraftscentralerna. Detta medför ett driftavbrott i e-tjänsterna för landsbygdens utvecklingsstöd under perioden 1–7 januari 2026.

Textmeddelande av Livsmedelsverket

Att uppträda i en annan aktörs namn och lura mobilanvändare per textmeddelande (SMS-meddelanden) är ett internationellt fenomen. Förfalskning av avsändaruppgifter har en central roll även vid datanätsbedrägerier i Finland. Livsmedelsverket har skyddat sina avsändarkoder. 

Avsändarkoder för textmeddelanden som Livsmedelsverket skickar

Livsmedelsverket skickar meddelanden till sina kunder endast med dessa avsändarkoder:

  • Ruokavir
  • Livsmedv
  • FiFoodAuth
  • Vipu

Var ändå uppmärksam på inkommande textmeddelanden.

Livsmedelsverket skickar inga länkar till sina tjänster per textmeddelande. Ett undantag för närvarande är textmeddelanden som skickas till laboratorietjänsternas personkunder där man ber om elektronisk identifiering i identifieringstjänsten.

 Du kan kontrollera registrerade SMS Sender ID-koder på Traficoms webbplats.

Sidan har senast uppdaterats 7.5.2025