
Metsäkatoasetuksessa maahantuonnilla tarkoitetaan tuontia EU:n ulkopuolelta ja viennillä tarkoitetaan vientiä EU:n ulkopuolelle. Maahantuontiyritys on rooliltaan asetuksen tarkoittama "toimija".
Asetuksessa toimijalla tarkoitetaan luonnollista henkilöä tai oikeushenkilöä, joka kaupallisen toiminnan yhteydessä saattaa asianomaisia tuotteita markkinoille tai vie niitä, lukuun ottamatta toimitusketjussa alempana sijaitsevia toimijoita.
Metsäkatoasetukseen liittyvät toimenpiteet on tärkeä tehdä ennen hankintapäätöstä.
Toimenpiteet tuonnissa
1. Varmista, että DD-järjestelmäsi on kunnossa
Tee DD-järjestelmän avulla vaaditut tietojen hankinta, riskien arviointi ja mahdollinen riskien vähentäminen.
2. Tee DD-vakuutus EUDR-tietojärjestelmässä
Tee sähköinen DD-vakuutus EUDR-tietojärjestelmässä ennen tuotteiden tuontia. Merkitse tulli-ilmoitukselle DD-vakuutuksen viitenumero.
3. Toimita DD-vakuutuksen viitenumero eteenpäin
Toimita eteenpäin tuotteiden ostajalle tuotteisiin kohdistuva DD-vakuutuksen viitenumero, jos kyseessä on edelleen metsäkatoasetuksen velvoitteiden piiriin kuuluva (yritys)asiakas.
4. Ilmoita vaatimustenvastaisuuksista
Ilmoita toimivaltaiselle viranomaiselle sekä asiakkaillesi, jotka kuuluvat EUDR velvoitteiden piiriin, tietoosi tulleet tapaukset, joissa ilmenee mahdollisia vaatimustenvastaisuuksia.
5. Suuryritysten raportointivelvollisuus
Suuryrityksillä, jotka ovat asetuksen tarkoittamia toimijoita, on velvoite raportoida vuosittain julkisesti DD-järjestelmästään (ks. suuryritykset & EUDR).
HUOM! Tullaus ei voi tapahtua ennen kuin DD-vakuutus on tehty.
Katso suomenkieliset videot metsäkatoasetuksesta ja tuonnista: Metsäkatoasetus (EUDR) ja tuonti, osa 1 (Youtube) ja Metsäkatoasetus (EUDR) ja tuonti, osa 2 (Youtube)
Toimenpiteet viennissä
- Toimitusketjussa alempana sijaitsevien toimijoiden ei tarvitse ilmoittaa DD-vakuutuksen viitenumeroa tai ilmoitustunnistetta vienti-ilmoituksella. Vienti-ilmoituksella käytetään sopivaa tullin ehtokoodia.
- Jos olet toimija, ilmoita tuotteisiin liittyvän DD-vakuutuksen viitenumero, tai alkutuotannon mikro- tai pientoimijan tapauksessa ilmoitustunniste vienti-ilmoituksella. Tuotteille ei tarvitse tehdä uutta DD-vakuutusta.
Toimenpiteet jälleentuonnissa
Tuoja, joka jälleentuo EU-alueella kertaalleen markkinoille saatettua tuotetta uudelleen EU-alueelle, on rooliltaan toimijan sijaan alempana toimitusketjussa sijaitseva toimija. Tällöin tuojan velvoitteet ovat kevyemmät, sillä tuotteen osalta on jo aiemmin noudatettu asianmukaista huolellisuutta. Tuojan on varmistettava, ja pyynnöstä todistettava toimivaltaiselle viranomaiselle, että sen tuoma tuote on jo kertalleen saatettu EU:n markkinoille. Varmistamista tukevia dokumentteja voi olla esimerkiksi tulli-ilmoitus, sopimus tai lasku.
Jälleentuonnissa tulli-ilmoitukselle merkitään tuotteelle alun perin laaditun DD-vakuutuksen viitenumero tai yksinkertaistetun ilmoituksen tunniste, jos se on tiedossa. Muussa tapauksessa tulli-ilmoituksella käytetään komission ilmoittamaa yleistä DD-viitenumeroa.
Jälleentuotaessa tuotetta, joka on alun perin saatettu EU:n markkinoille siirtymäkauden aikana, merkitään tulli-ilmoitukselle komission ilmoittama ”yleinen DD-vakuutuksen viitenumero”. Katso tarkemmin komission FAQ v4 kysymykset 9.1 ja 9.2.