Valtion aluehallinto uudistuu vuodenvaihteessa 2025‒26. Eläinten terveyttä ja hyvinvointia sekä elintarvikkeita koskevat aluehallintovirastojen tehtävät siirtyvät 1.1.2026 alkaen Ruokavirastoon. Muutokseen liittyen sivustolla voi olla puutteita tammikuun ensipäivinä. Lisäksi maaseudun kehittämisen ja maa- ja elintarviketalouden tehtävät siirtyvät ELY-keskuksista elinvoimakeskuksiin, mikä aiheuttaa katkon maaseudun kehittämistukien asiointiin 1.‒7.1.2026.

Ison-Britannian -vientikäytäntöihin ennakkoilmoittaminen 1.1.2022 alkaen ja uusia muutoksia terveystodistusten aikatauluihin

13. joulukuuta 2021

Ison-Britannian vaatimus maataloustuotteiden vientierien ennakkoilmoitusmenettelystä tulee voimaan 1.1.2022 alkaen. Ennakkoilmoittamisen Iso-Britanniaan tuotavista eristä tekee maahantuoja Ison-Britannian sähköiseen IPAFFS-järjestelmään.

Iso-Britannia on jälleen muuttanut aiemmin ilmoittamaansa aikataulua maataloustuotteiden viennin uusista vaatimuksista. Uuden aikataulun mukaan viennissä tarvitaan terveystodistuksia:

  • heinäkuussa 2022 lihatuotteille ja sivutuotteille,
  • syyskuussa 2022 maitotuotteille ja
  • marraskuussa 2022 lopuille eläinperäisille tuotteille mm. yhdistelmätuotteille ja kalatuotteille.

Tarkista ennen vientiä omaa tuotettasi koskeva aikataulu ja huomaa, että elävien eläinten ja korkean riskin kasvien osalta todistuksia on vaadittu jo vuoden 2021 alusta.

Ison-Britannian rajatarkastukset alkavat vaiheittain koskea seuraavia tuotteita:

  • heinäkuussa 2022 elävät eläimet, sukusolut, liha ja lihatuotteet, sivutuotteet, riskilliset ei-eläinperäiset tuotteet, korkean riskin kasvit ja säädellyt kasvit
  • syyskuussa 2022 maitotuotteet
  • marraskuussa 2022 muut eläinperäiset tuotteet sekä yhdistelmätuotteet

Isoon-Britanniaan viejien on suositeltavaa tutustua sähköisen TRACES-NT järjestelmän käyttöön ja Ison-Britannian vientivaatimuksiin hyvissä ajoin ennen suunniteltua viennin ajankohtaa.

Lisätietoja: