Villisikanäytteiden palkkiot 1.9.2026 alkaen (päivitetty 10.9.2026)

7. syyskuuta 2026

Uutista on päivitetty 10.9.2026

Afrikkalaisen sikaruton tutkimuksiin lähetetyistä metsästettyjen villisikojen näytteistä maksetaan näytteiden lähettäjälle palkkio. Palkkio maksetaan myös kuolleena löydetyistä tai sairaalta vaikuttavista villisioista ilmoittamisesta.

Afrikkalaista sikaruttoa todettiin Suomessa ensimmäisen kerran 30.7.2026. Metsästetyistä villisioista saatavien näytteiden varmistamiseksi Ruokavirasto on päättänyt 1.9.2026 alkaen nostaa villisikanäytteiden palkkiota. Ruokavirasto maksaa näytteitä lähettäneelle metsästäjälle tai metsästysseuralle 500 €/villisika loppuvuoden ajan. Samansuuruinen palkkio maksetaan myös ilmoituksesta, joka on tehty virkaeläinlääkärille havaitessa sairaalta vaikuttava, kolarissa ollut tai kuollut villisika. Villisikanäytteiden ohjeet, lähetelomake ja palkkioiden laskutuslomake ovat saatavilla verkkosivuiltamme.

Luonnonvaraisten villisikojen näytekertymää ja afrikkalaisen sikaruton tutkimustuloksia voi seurata jatkuvasti päivittyviltä Ruokaviraston Avoin tieto -sivuilta.

Kiitos metsästäjille aktiivisesta villisikanäytteiden lähettämisestä sekä kaikille, jotka ovat ilmoittaneet löytämistään kuolleista villisioista. Afrikkalaisen sikaruton leviämisen estämiseen tarvitaan yhteistyötä. 

Ohjeet näytteiden lähettämiseen ja palkkioiden laskuttamiseen 

Trikiinitutkimuslaboratoriot