Määräystenvastaisiksi todettiin 2,4 % tutkituista näytteistä
Torjunta-ainejäämien valvonnassa tutkittiin vuonna 2025 yhteensä 1756 näytettä. Lainsäädännössä vahvistetun kasvinsuojeluaineen enimmäismäärä (maximum residue level, MRL) ylittyi mittausepävarmuus huomioiden yhteensä 42 näytteessä (2,4 % näytteistä).
Kotimaisista tuotteista otettiin vuonna 2025 yhteensä 177 näytettä. Torjunta-aineiden jäämille asetettu enimmäismäärä ei ylittynyt yhdenkään kotimaisen näytteen osalta.. Jäämiä havaittiin enimmäismäärän alittava pitoisuus yhteensä 39 näytteessä. Yhdessä näytteessä havaittiin jäämää tehoaineesta, jonka käyttö ei ole Suomessa kyseiselle kasville sallittua. Tuotteen MRL kuitenkin alittui, joten ne olivat elintarvikkeena sallittuja.
Maahantuotuja (sekä EU-maista että EU:n ulkopuolelta) tuotteita tutkittiin 1579 kpl, joista 42 tavaraerää (2,7 %) hylättiin määräystenvastaisina torjunta-ainejäämien vuoksi. Lisäksi 71 maahantuodulle elintarvike-erälle annettiin huomautus torjunta-ainejäämäpitoisuuden vuoksi. Näiden erien jäämäpitoisuudet olivat MRL:n tasolla tai ylittivät sen lievästi, mutta niitä ei voitu tutkimusten mittausepävarmuuden vuoksi todeta määräystenvastaiseksi.
Määräystenvastaisista eristä 40 oli EU:n ulkopuolelta suoraan Suomeen tuotuja elintarvikkeita ja 2 erää oli sisäkaupan elintarvikkeita. Lukuisia maahantuonnin tai markkinoille saattamisen kieltämiseen johtaneita määräystenvastaisuuksia todettiin vanhaan tapaan tuoreissa hedelmissä ja kasviksissa, riisissä, teessä ja mausteissa sekä vuonna 2025 myös pavuissa.
Oiva-tulokset
Kuntien elintarvikevalvontaviranomaiset tekivät yhteensä 26 torjunta-ainejäämiin liittyvää omavalvonnan riittävyyden ja toimivuuden tarkastusta Oiva-järjestelmän puitteissa (Oiva-rivi 17.12). Oiva-tarkastuksissa annettiin vuonna 2025 arvosanaa A yhteensä 22 tarkastuksella eli torjunta-ainejäämien riskinhallinnassa ei havaittu puutteita. Yhdellä tarkastuksella annettiin arvosana B sekä ohjausta ja neuvontaa, ja arvosana C sekä korjauskehotus kolmella tarkastuksella. Torjunta-ainejäämien Oiva-tarkastuksia on todennäköisesti tehty vähän suhteessa tarkastettavien kohteiden määrään. Koulutusta rivin tarkastamiseen annetaan valvojille mm. vierasaineiden ja torjunta-ainejäämien valvontaverkostossa säännöllisesti.