Valtion aluehallinto uudistuu vuodenvaihteessa 2025‒26. Eläinten terveyttä ja hyvinvointia sekä elintarvikkeita koskevat aluehallintovirastojen tehtävät siirtyvät 1.1.2026 alkaen Ruokavirastoon. Muutokseen liittyen sivustolla voi olla puutteita tammikuun ensipäivinä. Lisäksi maaseudun kehittämisen ja maa- ja elintarviketalouden tehtävät siirtyvät ELY-keskuksista elinvoimakeskuksiin, mikä aiheuttaa katkon maaseudun kehittämistukien asiointiin 1.‒7.1.2026.

Singaporeen uusia vientilupia siipikarjanlihalle ja munille

6. toukokuuta 2020

Singapore on hyväksynyt siipikarjanlihan ja munien tuonnin Suomesta. Vienti Singaporen hyväksymistä vientilaitoksista voi alkaa, kun Suomi ja Singapore saavat sovittua viennissä käytettävistä eläinlääkintötodistuksista.

Työ siipikarjanlihan markkinoillepääsyn osalta aloitettiin vuonna 2016 ja munien markkinoillepääsyn osalta vuonna 2019. Singapore Food Agency (SFA) suoritti syyskuussa 2019 markkinoillepääsyyn liittyvän tarkastusmatkan Suomeen. 

Suomella on vientilupa Singaporeen myös sianlihalle, naudanlihalle ja poronlihalle, munatuotteille sekä lihasäilykkeille.

Lisätietoja: