Ruokaviraston palvelut vientiyrityksille
- Tietoa viennistä ja viennin vaatimuksista: maakohtaista vientitietoa, tuotekohtaista vientitietoa, viennissä tarvittavat todistukset, vientirajoitukset
- Vientitodistukset: AGREX-vientitodistukset, eläinterveystodistukset, free sale -todistukset, kasvinterveystodistukset, luomun vientitodistukset
- Viejäyritysten rekisteröinti: eläinperäisten tuotteiden viejät, kasvinterveystodistusta tarvitsevat viejät
- Uusille markkinoille pääsy ja viennin valvontajärjestelmät
- Vientineuvontaa ja koulutusta elintarvikealan yrityksille ja valvojille
Edistämme suomalaisen elintarvikeketjun tuotteiden vientiä Suomesta EU:n ulkopuolelle. Vientiin liittyvä toimintamme jakautuu kahteen kokonaisuuteen: uuden viennin mahdollistamiseen ja olemassa olevan viennin turvaamiseen.
Haluatko ottaa mukaan elintarvikkeita tai lemmikin, kun matkustat?
Haluatko viedä elintarvikkeita tai muita tuotteita mukanasi, kun matkustat? Yksityisten matkustajien tuliaisvientiä koskevista ohjeista ja rajoituksista löytyy tietoa kohdemaan tullin internetsivuilta.
Ohjeita lemmikin kanssa matkustavalle löydät henkilöasiakkaat-sivuiltamme.
Suunnitteletko etämyyntiä?
Tutustu ohjeisiin verkkokaupan tai muun etämyyntiyrityksen perustamisesta. Katso lisätietoa myös elintarvikkeiden etämyynti -sivulta.
Tietoa ja vinkkejä etämyyntiin ja vientiin liittyen löydät lisäksi elintarvikkeiden etämyynti ja vienti -esityksestä (pdf).
Uutisia viennistä
-
15. maaliskuuta 2023
Koulutusta Kiinan-viennin Cifer-järjestelmästä tarjolla 27.3.2023
-
15. maaliskuuta 2023
Ruokavirasto oli mukana edistämässä elintarvikevientiä Japanissa
-
13. maaliskuuta 2023
Elintarvikealan vientivalmennus -webinaari järjestetään 28.3.2023
-
8. maaliskuuta 2023
Marokon kanssa on sovittu esiseosten ja rehulisäaineiden viennissä käytettävästä todistusmallista
-
6. helmikuuta 2023
Viejärekisteri siirtyy eCert-järjestelmään
-
19. tammikuuta 2023
Vastuullinen tuliaistuonti sekä eläin- ja kasvitautien riskit Ruokaviraston teemoina Matkamessuilla
-
18. tammikuuta 2023
Etelä-Afrikkaan on saatu lupa viedä kuumennettuja sianlihatuotteita
-
13. tammikuuta 2023
Etelä-Korean viennissä on otettu käyttöön uusien ASF- ja HPAI-alueellistamisehtojen mukaisiksi päivitetyt eläinterveystodistukset
-
27. joulukuuta 2022
Japaniin on saatu uusi vientilupa naudanlihalle ja naudanlihatuotteille
-
24. lokakuuta 2022
Elintarvikeviejiksi Etelä-Koreaan rekisteröityvien yritysten on toimitettava todistus valvonnan piiriin kuulumisesta