Ruokavirasto kokoaa vuosittain tilastointia varten tiedot metsänviljelyyn toimitetuista taimimääristä, taimitarhojen tuotantopinta-aloista ja taimitarhakylvöihin käytettyjen siementen määristä. Tiedot kerätään metsänviljelyaineiston toimittajarekisteriin kuuluvilta taimituottajilta. Niiden avulla koostetaan valtakunnallinen taimituotantotilasto. Männyn ja kuusen taimituotannon alueellisia eroja on tarkasteltu siten, että Oulujärven etelä- ja pohjoispuolella sijaitsevien tarhojen ilmoittamat tiedot on esitetty erillisinä.
Taimituotantokyselyn tulokset koko maan osalta löytyvät taulukoina täältä:
- Metsänviljelyyn toimitettujen taimien määrä (xlsx)
- Taimitarhakylvöihin käytetty siemenmäärä (xlsx)
- Tuotanto pinta-alat (xlsx)
Aineisto
Kysely lähetettiin taimitarhoille, jotka ovat toimittaneet taimia metsänviljelyyn kyseisinä vuosina. Taimitarhoja pyydettiin ilmoittamaan suoraan taimien välittäjille tai metsänomistajille kotimaahan toimitetut taimet. Muille taimituottajille myytyjä taimia tai taimitarhan muihin toimipisteisiin toimitettuja taimia ei pyydetty ilmoittamaan, jotta samat taimierät eivät esiintyisi tilastoissa kahteen kertaan.
Kyselyn tulokset kattavat vuosittain lähes kaikki Manner-Suomen ja Ahvenanmaan metsätaimitarhat. (kuva 1). Taimitarhojen määrä on laskenut voimakkasti tarkastelujaksolla 2006 - 2024 (kuva 1). Vuonna 2024 taimia tuotettiin 26 taimitarhalla. Taimituotantoon käytetty kasvihuonepinta-ala oli vuonna 2024 26,2 ha. Kasvihuonepinta-ala on ollut hienoisessa kasvussa vuodesta 2016 lähtien, vaikka taimitahojen määrä on jatkanut laskuaan (kuva 2).
Kuva 1. Taimitarhojen lukumäärä.
Kuva 2. Taimituotantoon käytetty kasvihuone pinta-ala.