Statens regionförvaltning förnyas vid årsskiftet 2025‒26. Regionförvaltningsverkens djur- och livsmedelsuppgifter överförs till Livsmedelsverket. I samband med ändringen kan webbplatsen ha brister de första dagarna i januari. Dessutom uppgifterna inom landsbygdsutveckling samt jordbruks- och livsmedelsekonomi överförs från NTM-centralerna till livskraftscentralerna. Detta medför ett driftavbrott i e-tjänsterna för landsbygdens utvecklingsstöd under perioden 1–7 januari 2026.

Laboratorier godkända med stöd av lagen om djursjukdomar

Laboratorier utsedda med stöd av lagen om djursjukdomar kan undersöka prover med avseende på djursjukdomar. De mesta av utsedda laboratorier analyserar salmonella (salmonellalaboratorier).

Officiella laboratorier nedanför kan analysera officiella myndighetsprov, egenkontrollprov och andra prov som tagits till exempel av privatpersoner med avseende av djursjukdomar. Laboratorier för egenkontroll kan analysera egenkontrollsprover (till exempel salmonellakontroll på djurgårdar). 

Officiella laboratorier

Laboratorierna för egenkontroll

Sidan har senast uppdaterats 7.2.2025