Valtion aluehallinto uudistuu vuodenvaihteessa 2025‒26. Eläinten terveyttä ja hyvinvointia sekä elintarvikkeita koskevat aluehallintovirastojen tehtävät siirtyvät 1.1.2026 alkaen Ruokavirastoon. Muutokseen liittyen sivustolla voi olla puutteita tammikuun ensipäivinä. Lisäksi maaseudun kehittämisen ja maa- ja elintarviketalouden tehtävät siirtyvät ELY-keskuksista elinvoimakeskuksiin, mikä aiheuttaa katkon maaseudun kehittämistukien asiointiin 1.‒7.1.2026.

Eläinten ja sukusolujen tuonnin yhteystiedot

Eläinten ja sukusolujen tuonti

Tietoa eläinten ja sukusolujen tuonnista ja viennistä EU-maiden, Norjan ja Sveitsin välillä löytyy Ruokaviraston internetsivuilta: https://www.ruokavirasto.fi/teemat/tuonti-ja-vienti/eu-maat-norja-ja-sveitsi/elaimet/. Koirien ja kissojen hakukone: https://www.ruokavirasto.fi/elaimet/matkustus/lemmikkien-maahantulo/.

Jos haluatte henkilökohtaista neuvontaa ja olette Suomessa, voitte olla yhteydessä asuinpaikkanne kunnaneläinlääkäriin tai lähimmän Aluehallintoviraston läänineläinlääkäriin. Yhteystiedot näille tahoille löytyvät Ruokaviraston verkkosivuilta: https://www.ruokavirasto.fi/elaimet/elainlaakaripalvelut/. Jos olette Suomen ulkopuolella, otattehan yhteyttä paikallisiin viranomaisiin.

Palvelunumero palvelee: ma – ke klo 10 – 11.

Kysymykset, jotka liittyvät matkustajan mukana tai ei-kaupallisesti tuotaviin eläimiin, joita on alle 6.

Luomueläimet ja -sukusolut

Traces

AGRIM-tuontitodistukset

(tuontitariffikiintiö eläville naudoille, alkuperämaa ainoastaan Sveitsi)

 

Sivu on viimeksi päivitetty 22.6.2023